Jump to content

Malays reefers!!!2

Archilles19
 Share

Recommended Posts

• SRC Member
OOh, lagi satu. Siapa sini biasa pergi scuba atau snorkelling? Aku tak pernah scuba, tapi snorkelling ada jugak beberapa kali.

The best so far, aku pergi kat Pulau Perhentian. Ikan dia punya besar! Aku kena gigit damsel beberapa kali, pasal kacau territory dia.

Nak return lagi, tapi distance jauh! About 600km from JB, jalan East Coast!

Aku keluar rumah pukul 7, sampai Kuala Trengganu 3.30pm.

Besok pagi, dua jam lagi, baru sampai Kuala Besut dan naik speedboat 1 jam.

aku dulu ade la gi diving...tapi skarang mlas....last skali kat tioman...pasal dekat hahhaa.....tu pun dive 2hari je....psal dah melekat dgn amoi china yg datang holiday hehehe......jadi aku dive jela kat resort :evil: the rest of the wk :angel::angel:

• Replies 342
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

• SRC Member
Tapi kalu boleh jangan sandar batu tu lah...kalu sandarkan pada kenangan tu...nak kena panggil Jamal Abdillah.... :lol: .....anyway kalu ada space kat belakang tu sikit at least provide some hiding space for fishes at night.......

nampaknye tak jadi la aku nak sandar batu2 tu kat glass.....biar jela mcm gini hehehe

ikan aku klau dah nak mlm je smua take cover kat rmah dorang sendiri.....yg besar badan mcm babi tidur atas batu je....psal tak bleh squeeze bdan tu lagi hehehe

• SRC Member

aku punya tank buat concept 3-way viewing...kiri,kanan & depan....soo all the lrs kat tengah aje....takde cadangan nak tambah batu lagi pasal takut terlampau berat...tank kat tengah living room....kalau ada tonga branch mungkin aku consider pasal bahagian atas ada sikit kosong.....itu pun kalau tonga dia ringan.

Kalau Tonga Kid nak kena panggil Jimmy`Superfly' Snuka.... :lol::lol:

Advise...kalau nak sandar kat glass....other than the suggestion yg aku kasi sebelum ni....boleh letak clear acrylic kat kaca yg nak disandarkan tu..at least sandar kat acrylic bukan kat glass....only one problem....detritus might get trap celah acrylic & glass buat air tak baik.....berbau mungkin......

Aku ni baru balik JB. Tadi, mandi air terjun, makan IKAN bakar dan pergi Danga Bay.

kenapa lu tak cakap dgn worker dia yg boss dia quote lu 5 ketul / kg

Aku dah cakap tapi Filipino tu cakap "no,no,no its $8!". Aku dah kenal bos perempuan itu for a few years. Dulu, kedai dia lain location.

Jadi, aku plan nak return lagi. Nak beli direct dari bos itu.

kalau nak sandar kat glass

Aku tak tahu pulak yang LR tak boleh sandar kat glass. Tank aku sekarang ini adalah "in-wall tank", 3 sides viewing concept. Dari bedroom dan dari living room boleh tengok. Jadi batu aku semua kat tengah. Aku plan nak sandarkan semua kat tepi.

Tapi kalau tak boleh, aku pun kena sandarkan pada kenangan!

• SRC Member

Bukan tak boleh sandar....tapiii......risky lah.....kita bukan selalu ada rumah....kalau ape2 jadi nanti susah lah....infact bottom glass tank kita tu sepatutnya kita taruk 1 pc of acrylic sebelum tuang pasir pasal takut nanti kalau alihkan batu dia calar....tak kira lah calar pasal batu ke atau pasir ke......tapi akau rasa kita semua pun tak bikin gitu....aku pun tak taruk acrylic plate kat bottom glass aku.... :D

• SRC Member

dia tak join kita lah Ris....nama dia pun tak dalam list...tak join pun takpa lah....kalau dia mintak tolong maybe kita orang boleh buat sesuatu.....tiba2....dah nak let go baarang semua.....aiseh....baru tadi gua bual dgn LiONZ....gua pun ada cakap kalau dia call siapa2 tentu ada yang datang bantu....

Kalau cerita tank bocor, aku dah kena dah!

Aku punya 5 ft tank bocor in Apr 04. Pukul 5 pagi, maid aku kejutkan aku dari mimpi. "Pak, Pak, rumah kita hanyut! Ada tsunami!"

Aku pun kelam kabut! Air laut dah masuk, habis satu living room. Semua air garam! Aku punya tank, air dia dah tinggal 20%.

Aku pun dapat save beberapa anak jaws, masuk dalam 2 ft tank. Nasib baik ada 2 spare tank. Tapi coral semua syahid.

Lepas tu, aku pun pergi kedai yg aku bikin tank. Alamak, kedai dia dah tutup. Dah pindah ke? Aku rasa dia bankrap, kena saman lain orang. Tank itu aku bikin Oct 03.

Aku pun frust lah. 6 bulan, tank ada pasir aje. Sekali nak Hari Raya, aku pun bikin tank baru.

• SRC Member

Klau tank lu bocor....gua tak datang terus....gua tunggu berita...kot-kot ada yg mati lemas.....kalu ada....kensel lah nak tolong.....

Lu orang jgn main2.....coral pun categori shahid tau......tapi kalu air tank 5 kaki tinggal 20%......confirm....tu bukan kategori bocor........tu tongkang pecah.....

• SRC Member

Ini case tank bocor, lecce punya kerja......... Gua punya 3 ft curved tank pun pernah bocor. Itu time belum main marine lagi, cuma discus.

7-8 discus, yang tinggal cuma 2. Itu pun nyawa-nyawa kucing. Nasib baik takde kucing, takde itu 2 discus pun masuk alam barzakh.

Satu pengajaran, kalau nak beli tank jgn beli yang dome shaped. Tak boleh hold for very long compared to straight cut glass macam, levi's straightcut jeans jugak.

• SRC Member

Hey geng Melayu SRC,

Kalau korang perhatikan, aku dah lama tak aktif kat forum ni semenjak dua bulan lalu kerana tank aku bocor kecil (small leak). Jadi aku jadi risau takut satu hari jadi tsunami. :pinch:

Sedih dan pilu lah. :cry: Kalau dengar orang cakap pasal marine, aku lagi pilu. Jadi terpaksalah jauhkan diri. :(

Tiap-tiap hari aku nampak air berkumpul kat bawah tank. Aku tengah fikirkan apa keputusan yg aku nak ambil. Nak give up ke atau start dari mula.

Selepas dua bulan, aku telah buat keputusan untuk give up.

Selama hampir lima tahun, reef tank tu menjadi tempat tumpuan dan telah banyak menghabiskan masa dan wang. Sudah hampir masanya untuk aku meluangkan masa untuk keluarga. :)

Jadi tak payahlah senaraikan nama aku dalam list. Dah takde marine tank pun. :cry:

Hanya tinggal kenangan dan pengalaman.

• SRC Member

Yazid,

Bila tank aku bocor, memang sikit punya sedih :cry::cry:

However there are many alternatives that could be done on the tank. I have contemplated converting the leaked tank into a terrarium. This is one option that you may want to explore.

Anyway, we, geng Melayu Reefers feel and sympathise for your loss. If there's anything that we could do for you , just buzz.

PS. MR, Dun mind me speaking on your behalf.

• SRC Member

Idea yang bagus tu.. Terrarium.

My wife nak convert jadi display for her crystals and decorative items.

Will have to do do some minor reno.

• SRC Member

Orang cakap suruh convert jadi terrarayuy.......ala.....ape kebenda lah tu.....bukan suruh convert jadi kedai emas...... :lol::lol:

Untuk di jadikan contoh.....isteri2 kita sedang menunggu macam burung vulture lapar......satu kali sound nak `give-up' ni hobby......confirm.....kenduri kesyukuran diaorang buat...... :lol:

Kalau dengar orang cakap pasal marine, aku lagi pilu.

Aku pun gitu! 6 bulan terus takde window shopping kat kedai marine. Tapi kes aku lagi teruk. Tank aku terletak antara bedroom dan living room (in wall tank). Tiap2 hari tengok pasir, air pun takde.

kalau boleh tahu berapa bikin tank itu

First time bikin kat Hawaii - $1,500

2nd time bikin satu Poly student - $1,800 plus GF piping

Yg 2nd ini, kualiti dia berbeza terus dari yg 1st. Value for $. Dia takde showroom, jadi kos biznes dia rendah.

satu kali sound nak `give-up' ni hobby

Orang perempuan ni weird lah. Dia nak yg cantik, tapi bila dapat tahu harganya. Dia cakap buang2 duit. Kalau aku beli ikan atau accesorries, bila time nak bayar, aku suruh dia (isteri) main jauh-jauh! Nanti terpekik dia kalau satu ikan $20 atau $40!