Jump to content

Return of the Malay Reefers

RockyBoy
 Share

Recommended Posts

bang,

Dah lama i tak tulis dengan Bahasa Melayu, kalau ada apa-apa tatabahasa kesalahan, tolong minta maaf ya.

i pelajar baru ni kegemaran, dah buat banyak kesilapan dan kematian LS... kesian i... Boleh tolong tak tuan... kasih i sikit bimbingan dan carah-carah kesan yang boleh mengurangkan NO3 dan lain-lain. Malangnya, i, orang kampung, duit tak cukup nak beli perkakas moden, dengan tu, i nak cuba carah asli dengan Turf atau cheato atau rumput. Terima kasih banyak-banyak.

• SRC Member
bang,

Dah lama i tak tulis dengan Bahasa Melayu, kalau ada apa-apa tatabahasa kesalahan, tolong minta maaf ya.

i pelajar baru ni kegemaran, dah buat banyak kesilapan dan kematian LS... kesian i... Boleh tolong tak tuan... kasih i sikit bimbingan dan carah-carah kesan yang boleh mengurangkan NO3 dan lain-lain. Malangnya, i, orang kampung, duit tak cukup nak beli perkakas moden, dengan tu, i nak cuba carah asli dengan Turf atau cheato atau rumput. Terima kasih banyak-banyak.

hello bobie,

selamat datang ke taman skodeng.Awak cakap orang kampung...kampung mana awak duduk? setahu saya singapore dah tak ada kampung lagik.

kalau awak nak tau cara asli mengurang kan nutrient...memang tepat pada tempat nya...sebab Barnacle skylian dan rockyboy mmg asal orang asli.Ro11 asal orang batak. Saya asal Itali masa perang Badar lagik dulu.Bila Hitller berkuasa pada tahun 1933-1945...keluarga saya hijrah ke Papua new guinea...langsung semasa sang nila utama naik bot nak ronda-ronda temasek,saya tumpang sekaki.tu laaa sampai sekarang saya pat sini.

Tuan,

Mana kita punyai palawan? sampai sekaranga tak ada orang ajar saya kungfu... kesian i.....

i datang sini nak belajar silat dengan palawan Barnacle skylian, rockyboy, Ro11.... mana dia....

Aku ni orang pakai cawat duduk atas pokok dari pulau Borneo... pakai sampan baru sampai pulau singa.

Tuan,

Mana kita punyai palawan? sampai sekaranga tak ada orang ajar saya kungfu... kesian i.....

i datang sini nak belajar silat dengan palawan Barnacle skylian, rockyboy, Ro11.... mana dia....

Aku ni orang pakai cawat duduk atas pokok dari pulau Borneo... pakai sampan baru sampai pulau singa.

Aight bro!...Selamat masok ker ruangan geng2 merepek.....Anyway, Zaman sua berubah bro..lu maseh pakei

cawat lagik kaa..?? Alamaaak bo, Toksah lah pakai cawat lagik....Hang pi laa belik seluar dalam yg murah2 nye dulu....

Pat pasar mlm kemarin ader gak gua nampak dorang juai limer 10 ketol pon ader beb....Pakai cawat tu air-con memang

banyak beb....Tapi masalah nye kalau tepi2 tu sua tumbuh mau kenak trim banyak keje ar beb.....Kalo tarak trim org bleh

muntah beb....Jgn marah eh....Kan aper gua cumer kasik pandangan jer....Wah bro, Lu org sabah Abu Sayaff punya geng kaa??

Oh yah....Btw, Im not a fighter but Im a lover.... :eyebrow:

Tapik kalo lu betui2 mau belajar silat gayung lu mau kenak carik barnacle beb....Sal dier tu memang org native Aussie suku oborigin beb.

Sik Rockyboy lak....Hah! Dektu terer main silat tapeware amer mangkok tingkat beb...Tarak hai beb itu lu bleh mintak dia ajar sama lu lah..

Kalo lu mau belajar silat baldi gua bleh turun kan lu lam 2-3 baldi beb....Hah! Amcam..??Aiyaaa, Cincai kira laa kawan....

:lol: tuan, orang asli bila ada pakai gun .. tongkat ali sudah... ada ummm. :pirate:

siapa ada rumput hijau kasih i sikit jadi tongkat ali... kononnya, palawan sini sudah tak belajar silat ... semua pakai arang belanda senjata....

Alamak....Tiap kali kalo ader org dtg sini lain tarak...asyik2 mintak tongkat ali pegi tongkat ali balik....Naik jemu plak gua dengak...

Skalik skaler takde ker org yg nak mintak Fatimah kacip ker..?? Bagi lah org lain chan pakai mojo plak....gerek sket :eyebrow:

cheke darah ni NO3... dah lama i belawan sama dia, tapi tak pernah menang... sampai 50mg dia mari kita naik ke 100mg selepas tongkat ali.... berdarah.... i pasti nak belajar kongfu baru ... ^_^ ^_^

Beb, Gua rasa sebelum aper2...Ader baiknye lu intro2 sket lu nye husbandry dulu amer mamat2 pat sini lerr....

50mg tu sua kire rabak siak....Ni maciam ikang2 lu semua hari2 bleh bersin amer bleh dapat demam flu H1N1 beb....

O.k...Wat sementare waktu ni gua raser ader baiknye lu cepat2 sket gik tukar air baru lam 2-3 pail gitu....Pastu lu

tunggu tu air fluctuate lam 3-4 jam baru lu try check balik lu nye NO3 reading....Ni air lam tank sua raper lamer tak

tukau...?? Lagik satu feeding mau kenak control sket....Maybe 1 or twice a day lerr...And kalo lu simpan LPS try once

a week hor....Tapik kalo lu ada pakai skimmer bubble king setinggi paras dada lu.....Lu mau kasik buffet pon tarak hai....

tuan, tak guna lah... celaka ni... tukar 2 pails setiap 2 minggu... skimmer jalan 24 jam... satu minggu cucil wool dan skimmer pungutan 2 kali... satu hari 2 kali kasi makan saja.... kasi lps makan 1 minggu 1 kali.... dah penat lor... mesti ada cara-cara asli yang paling kesan untuk melawan si budak ni....

tuan, tak guna lah... celaka ni... tukar 2 pails setiap 2 minggu... skimmer jalan 24 jam... satu minggu cucil wool dan skimmer pungutan 2 kali... satu hari 2 kali kasi makan saja.... kasi lps makan 1 minggu 1 kali.... dah penat lor... mesti ada cara-cara asli yang paling kesan untuk melawan si budak ni....

Aye..ayi..ayi...Roger2, Cuba lu post kan lu nye gambo tank amer sump pat sini ar....Maner tau mamat2 sini bleh tolong sket samer lu....

Pader gua 1 of the method is tukar air jer...Sal dulu maser gua tengah active gua tukar sminggu skali 2-3 baldi tropic marine....Gua nyer

NO3 maintain lam 10-20mg jer....Ader sps laktu....Kalo lu cekak tukau air pon takleh turun gak.....Ini maciam gua raser mesti ader lah

benda yg dah terperok lamer pat lam tank lu yg dah jadik nitrate factory kot..?? Cuber lu postkan sket lu nye sump tank, over flow amer

main tank ar....Aru kiterang bleh tlg nengokan lu kan..?? Amcam??...

• SRC Member
bang,

gddy mate...welcome to the club....nak kurang kan NO3 ada byk cara mate.....kalau cara yg asli

cheato pun bleh....tapi mesti lah byk...kalau setakat sejembut je buang karen mate...then nak kena harvest lah..

• SRC Member

cuba tukar air 2 baldi 1 minggu skali...wool jangan cuci, tukar baru.....skimmer cup bersihkan 2 hari sekali, wet skimming.....kasi makan frozen food atau dry???

flow kat tank mesti mau bagus, jadi tak de dead spot......sump letak apa??? phosphate/carbon media, cheato n wool je.

• SRC Member

si upong dia ada letak gula.......wa pun ada try, tapi tank wa cloudy......