Jump to content

Return Of Malay Reefers

Archilles19
 Share

Recommended Posts

• SRC Member
Carmen yang di cari.... Cari yang dekat sikit beb. Siti Nuraliza tu masih single. Boleh tolong hantarkan tanda kat dia? Kalau dapat....hmmm... senang hidup gua. Fish tank gua beli 12 kaki by 12 kaki... Dia jadi gua punya mermaid. 24hrs boleh nyanyikan gua... seronok.. 

betul jugak cakap kau tu.... :P kalau nyanyi 24hrs!!!naik kucut siullll!badan gua gemok pun bole tinggal tulang!!! whaa waa waa! :evil:

walaikom salam uyopong. selamat datang ke hobi membazirkan wang! kalau tenggah cycle, memang biasa lah tu....macam macam aelge keluar...banyak cara bole di iktiarkan untuk membasmi tu semua...aku pun bukan xpert sangat tapi bole kasi tips sikit lah.1st, lepas cycle, sedut keluar diatom kat pasir n 20% water change(pakai DI water lagi bagus).2nd,increase waterflow kat main tank tambah power heads.3rd,install fluid reactor(kalau bole letak rowaphos kat dalam).4th,kurangkan period lampu kau tu dan kurangkan kasi makanan ikan.5th cheak air for no2,no3,po4(kalau masih tinggi buat lagi water change)lepas tu bila nak stock LS tu, introduce satu persatu(kalau aku dulu,satu ikan dlm satu minggu)introduce Tang(dia akan makan algae baru warna kehijauan kau tu(kalau tak makan jugak, kau kasi ikan ti kat aku :yeah: )kalau kocek kau tu masih penuh,kurangkan sikit dgn beli skimmer yg power power sikit :P

kalau tu semua tak bole jugak, kau ble convert tank kau tu jadi salt water planted tank(kwuaang kwang kwang)....gua gorau aje....

try ambik pendapat orang lain pasal ni n jangan putus asa, ok? insa allah kita orang bole menolong beri pendapat jika mampu...

GD LUCK. ;)

• Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

• SRC Member
berapa lama agaknya nak cycle ni complete?

Dalam minggu pertama,diatom berlambak lambak laa..pilu rasa hati menegoknya...lepas tu beli turbo snail 2 ekor ..dia makanlah...sekarang dah kurang 90 peratus diatom.

Baru-baru ni timbol pulak algae baru warna kehijauan...hijauuuuu...tak la berapa banyak...dan juga cam thread algae di pasir..pun warna hijau...ok tak begitu?

Saya tak gunakan MH...cuma T5 saja.

Baru baru ni saya ada beli chiller...secong hand dari seorang reefer di sini...ada tak sesiapa tahu...anggaran kos untuk service chiller?

Chiller ok...tapi ada bunyi sikit laa semasa dia cut in...kejap je lam 10 minit...lepas tu hilang...saya suspect mungkin kipas..tapi tak tau laaa...asal jangan kompressor dia ...

Cycling depends, slalunye more than 3wks. Test kit important dalam ini process. Apasal tank kau dah start ade algae kehijauan? :P Tank dekat ngan sunlight eh? Test lah air kau tu... Skimmer power recommended, test kit mesti n research sementare tngah cycling process. Fuh! Power. I love tat stage. :evil:

Untok chiller kau tu plak. Secondhand dah pakai brape lame? Cut in bising? Setahu aku cut in paling kuat ialah Resun. Chiller placing pat luar eh, jangan pat enclose area. ;) Cost untok servis tak tau. Aku pakai n buang. :lol: Hopefully ade bros. lain yang penah servis bleh tolong.

Slamat menceburi hobi yang mencabar ini. :nuke:

Bevor Sie das Licht sehen, müssen Sie sterben!

• SRC Member

terimakasih brader yg beri pandangan dan nasihat,saya hargai.

buat masa ini saya belum ada test lagi..mungkin akan beli juga laaa.

Saya ada buat sendiri beckett skimmer tu ari...so far ok lahh...boleh skim jugak...tak la banyak mana skimate...mungkin belum ada loading lagik gak nya? betul ke braders?

Lagi pun saya guna kan garam campuran bukan air laut...ada sorang maklap dia cakap garam campur sendiri lambat sikit nak ada skimate kopi o kaw,tu pun dia cakap..saya pun tak pasti.

tentang water change...bila agak patutnya saya laku kan? sekarang ni dah hampir 3 minggu cycle.tentang algae warna hijau betul laa seperti brader Goldeh tooth cakap...tank saya dekat dengan tingkap...dah pasang blind pun ada jugak sedikit cahaya masuk...mungkin nak kena pasang langsir ropol agak nya.

saya dah mula guna kan rowaphos sejak minggu pertama lagi.pH KH Ca Mg dan salinity pun within spec.mungkin nasib saya algae nak timbul juga...tapi saya tak patah semangat..masih banyak masa lagikan.

dan tentang chiller saya tu ...dah confirm..memang kipas punya bearing dah lemau...nak kene tukar kipas motor.

terimakasih sekali lagi.

OK, baru balik Perhentian di Trengganu dan Bukit Merah di Perak. Total mileage 2000km, pinggang nak patah, beb. Tapi power lah.

Ini kali dapat swimming dengan penyu di TURTLE WATCH dan jumpa jugak sharks di SHARK POINT. Seram jugak, tapi shark ini semua vegetarian. Aku tunggu orang lain terjun ke laut, bila semua OK, aku dan mem aku pun terjun.

Di SEA GARDEN, phew, punya lah cantik coral. Geram, macam nak bawak balik. Tapi kalau dapat pun, letak satu dalam 5 ft tank, pun tak muat.

Next year, boleh return lagi.

OK, baru balik Perhentian di Trengganu dan Bukit Merah di Perak. Total mileage 2000km, pinggang nak patah, beb. Tapi power lah.

Ini kali dapat swimming dengan penyu di TURTLE WATCH dan jumpa jugak sharks di SHARK POINT. Seram jugak, tapi shark ini semua vegetarian. Aku tunggu orang lain terjun ke laut, bila semua OK, aku dan mem aku pun terjun.

Di SEA GARDEN, phew, punya lah cantik coral. Geram, macam nak bawak balik. Tapi kalau dapat pun, letak satu dalam 5 ft tank, pun tak muat.

Next year, boleh return lagi.

:yeah::yeah:

post lah gambar sikit....jadi sume leh tgk tgk..... :shock::shock:

• SRC Member

JENG...JENG...JENG......Aiseh semue brudder di sini...ape khabar....dah lame tak masuk sini & posting lah.....kalau masuk pun jalan2 je.....

Nampak ade member baru tu....ayupong.....takpe brudder...lu pelan2 kayuh OK...?...hehehehe......

Tentang diatom & algea lu tu...hmmm....itu adalah kerana tindak balas kimia antara air paip & garam synthetic yang awak pakai....chewah...macam professor lah....

Tapi serious.....air paip kalau terus pakai gitu takde proper filtration confirm akan ade algea nye....the same goes for synthetic salt.....walaupun kat pakaging tu taruk takde nitrate...kire nitrate free lah tu....tapi certain brand memng ade nitrate....even Coralife yg calcium level die power tu pun kalau lu campur pakai air paip biasa pun bleh ade algea...macam mane gua tau...pasal gua dah kene....

Thats why kalau baru nak cycle try pakai garam yg palin bagus.....time gua cycle gua pakai Tropic Marine....gua beli sampai 25 kg....tu brand ade mahal sikit lah....at least time lu tengah cycle tu tak banyak hal....

Jgn putus asa....cuba lagi....kite ade brudder-brudder Melayu kat sini nye list.....lu kalau nak bleh try contact any of them....bleh duduk bebual kopi ke...teh ke...pasal kalau type kat sini tak shiok lah....face 2 face lagi power.......

• SRC Member

terimakasih atas kata aluan dan perangsang.

tak sangka hobby mengambil masa dan tenaga yg banyak.yg terok sekali fulus.

Tapi sekarang nampak nya dah ada kestabilan ..LR yg dulu warna hijau dan brown dah mula tukar keungguan...good sign nampak nya.so far saya guna kan RO water untuk to-up.

Bebaru ni tanpa disedari paras kalsium mula menurun serendah 220...padahal masa saya cycle ok 400-420ppm.kenapa ya?

terimakasih.

• SRC Member

lupa nak inform.

Sesiapa yg gunakan 1/2hp Reef relief chiller dan ada masalah kipas bising..saya tau model motor kipas dan dimana nak dapatkannya sebab saya baru tukar sendiri.harga motor baru 10 dolar dan blade kipas aluminium 1 dolar kalau plastic nam posen je..hehe...

lupa nak inform.

Sesiapa yg gunakan 1/2hp Reef relief chiller dan ada masalah kipas bising..saya tau model motor kipas dan dimana nak dapatkannya sebab saya baru tukar sendiri.harga motor baru 10 dolar dan blade kipas aluminium 1 dolar kalau plastic nam posen je..hehe...

Kalau pakai RR chiller, jangan biarkan kering atau tak gunakan lebih dari satu minggu. Boleh copper leaching sebab heat exchanger pakai cat marine dan lepas tu short circuit.

Member of :
post-1182-0-60431600-1322062247_thumb.jp

UEN: T08SS0098F

MASS in Facebook

Reefing in LED

• SRC Member

Hi MR Bros,

Lama tak khabar. Amacam dengan perkembangan dunia reefing. Semua baik-baik? Gua ada post satu topic kat General Reefkeeping pasal BB tank.

Lately, gua sudah convert gua punya tank ke FOWLR. Tapi ada masalah lalulintas sikit. Ikan banyak dah masuk ke alam "barsah" ( betul tak spelling). Gua ingat DSB punya angkara. Lu orang ada apa-apa pandngan? Boleh share..........adious

• SRC Member

Hello Mat,

DSB boleh tu boleh tapi lets thing on the long run. Once lu punya bugs sua accumulate tu jam kita pening. Lu mau maintenance tu DSB lagi pening beb, semua mat sentul terbang pegi lu punya main tank. Even kalau boleh main tank pun kurangkan sandbed height. Kalau laut lain, tu kita panggil The Deepest Sandbed Ever....Jadi gua suggest jauhkan diri dengan tu system pasal gua sua terkena lagi pun lu punya beckett is more than enough to do the main job. Sekadar 2 kupang gua.... ;)